Kolay Hit Alma Yolları

Bir websitesinin hikayesi; Önce web sitesini tasarlamak, sonra bu web sitesini yapmak ve daha ardından sayfa içeriği hazırlamak ve en sonunda siteyi yayına sokmak ile bitmez.

Neden? Çünkü en önemli husus işlediğiniz konudur, anafikirdir, ana temadır. Tıpkı bir yazıda olması gereken giriş, gelişme ve sonuç kısmı gibi…

Hazırlanan ve yayına sokulan bu sitenin karnesini arama motorları ve ziyaretçiler verirler. Arama motorları siteyi özel ve özgün gördükçe hit yani ziyaretçi gelmeye başlar. Webde trafik demek olan ziyaretçi gelmeye başladıkça da arama motorları siteyi tartmaya başlarlar. Size trafik göndermeleri için ilgi çekici ve orijinal olmanıza, güncelliğinize ve yeniliklere dikkat ederler.

Bu açıdan arama motoru optimizasyonu (SEO) trafik ile ilgili değildir diye düşünülse de kaliteli ve kolay hit almak ancak arama motorları tarafından benimsenme ile olacağından SEO konusuna mümkün olduğunca az değinsek de oldukça önemlidir. Pagerank doğal olmalıdır. Zaten google da bunu hedefler. Yapay yöntemlerle kazanılan şeylere taviz vermez. Bu açıdan hedefiniz pagerank değil, hit almak için ziyaretçi çekebilmek ve dolayısıyla yine içerik olmalıdır. PR3 olup, günde 60 bin hit alan siteler çoktur, bunu asla unutmayın.

Kolayca hit almak mı istiyorsunuz? İşte bu yazımızda bunun yollarını ve bazı ipuçlarını vermeye çalışacağız. Ama kolay hit alma deyince hemen işin hile kısmına kaçacağımızı, kötü webmaster tekniklerini anlatacağımızı sanmayın. Çünkü asla tavsiye etmiyoruz. Neden? Çünkü “Yanlış hesap Bağdat’tan döner!”.

Siteye hit almak çok kolay veya çok zor demiyoruz. Ancak bir uğraş ve özen meselesi olduğunu peşin olarak ifade etmek gerek. Aşağıda da maddeler şeklinde saydığımız yöntemlerin hepsini birden yapmak zorunda değilsiniz. Bunlar sadece önerilerdir.

En önemle üzerine eğilmeniz gereken konu her zaman içeriktir. Bir siteyi halka arzedersiniz, bir şey almak için mi? O zaman önce siz vereceksiniz. Ne verirseniz onu alırsınız. Berbat ve taklit içeriğiniz varsa hit az, özgün ve taklit unsurlar içermeyen bir siteniz varsa hit çok olacak demektir. Sakın “benim site çalıntı ama hit basıyorum, n’aber …” demeyin, çünkü bir süre sonra hitlerin azalacağını size garanti ederim”. Bu nedenle işlenen konuların kalitesi uzun web maratonunda size her zaman katma değer kazandıracaktır. Kolayca hit almak istiyorum, bana kolay hit almanın yolları hakkında bilgiler ver diyenler artık yazının bundan sonrasını lütfen boşuna okumasınlar.

Siteyi insan için yapmalısınız. Robotların, arama motorlarının okuması için değil! Bu robotlar günde bir kere ziyaret gerçekleştirirler, özetle her bir arama motoru size bir adet tekil hit kazandırır. Size insan lazım, yazılarınızı verdiğiniz bilgileri beğenen insanlar gerek. Yoksa uzun uzun uğraştığınız web sitesi uzaydaki bir yıldız gibi kalır ve söner, gider.

Sağlıklı bilgi içeren, doyurucu ve güncel siteniz için endişe edip, aman hit almıyorum, bırakayım gitsin demeyeceğiniz gibi, hemen hızlı şekilde hit alayım ne olursa olsun da sakın demeyin. Çünkü herşey zamanla gelişir, gerek arama motorları ve gerekse hit getiren misafirleriniz sizi sürekli tartmaktadırlar. Kalite ve güncellikte devamlılığı sağlayabildiğiniz ölçüde siz istemeseniz de hit almaya devam edecek olduğunuzu unutmamalısınız.

Şimdi artık giriş ve gelişme kısmını geçtikten sonra okuyanları bezdirmemek için gelelim kolayca hit alma yollarına…

Kolay hit almak için gerekli yollar, yöntemler ve ipuçları :

 1. Adsense yardım forumlarında soruları cevaplamalı ve sitenin linkini bırakmalısınız. Başkalarının sitenize yorum yazması için talepkar olmalısınız
 2. Anketler ve araştırmalar yapmalısınız. Anketörlük sizi konunun uzmanı gibi gösterecektir.
 3. Arama motorlarına ait reklam programlarından reklamveren olarak sitenizin reklamını yayınlatmalısınız.
 4. Basına ve yayın organlarına dağıtılmak üzere yazılar yazmalısınız.
 5. Başka sitelerden frame veya pop-up açmamalısınız.
 6. Belirli aralıklar ile bilgi içeren emailler atmalısınız.
 7. Benzer içerikli sitelerin nasıl hit aldıklarını araştırmalısınız.
 8. Bir hayır kurumuna sponsor olmalı, hem hayır hem de backlink kazanmalısınız.
 9. Bir kişiye email göndermek istediğinizde sitenizin adresini de imzanıza eklemelisiniz.
 10. Bir web sitesinde online şekilde bulunan bir profiliniz varsa anahtar kelimeler eklemeli ve burada sitenize link göndermelisiniz.
 11. Birden fazla blog açmalı, bunlar yakın ama aynı konular olmamalı ve hepsinden hedef sitenize link vermelisiniz.
 12. Bu sitede olduğu gibi sosyal paylaşım sitelerinin linklerini paylaşım için verin (facebook gibi)ve sayfanıza arkadaşına tavsiye email gönderme seçeneği koymalısınız.
 13. Bunun gibi ipuçları içeren makaleler yazmalısınız. “…konu hakkında 30 ipucu” gibi.
 14. Cgi scriptleri kullanarak ziyaretçileri siteye çekmelisiniz.
 15. Craiglist’te sitenin reklamını yapmalısınız.
 16. Doğru anahtar kelime seçimi yapmalı, siteyi sürekli optimize etmelisiniz.
 17. Domain adının veya başka alan adlarının yanlış yazılmış hallerini satın almalısınız.
 18. Duyguları harekete geçirip, ben ziyaretçi olsam ne isterdim, ne arardım, aradığımı bulabildim mi diye kendinize sormalısınız.
 19. Dünya üzerinde ve Türkiye gündeminde olup bitenlere dikkat etmelisiniz. Yeni haberlerden, yükselen trendlerden çok hit kazanabilirsiniz.
 20. Ebay alışveriş ve açık arttırma sitesinde yardım işlerinde kullanmak amacıyla birşeyler satmalısınız. Bunu birçok site sahibi iyi karşılayıp, size linkler verebilir.
 21. En az haftada bir kez olmak üzere yeni,kaliteli ve hiçbir yerde bulunmayan kendi el ürününüz olan orijinal içerik eklemelisiniz.
 22. Favicon yapmak ve kullanmak sitenizin değerini ve ciddiyetini arttıracaktır.
 23. Flickr sitesinde fotoğraf tanıtımı yapmalısınız.
 24. Forum imzalarıda siteye link vermelisiniz.
 25. Hakkında sayfasına ebay üye profilini koymalısınız.
 26. Hit olan alan adları almalı, bu siteleri siteye yönlendirmelisiniz.
 27. İlanlar vererek basit hediyeler, ödüller dağıtmalı, üzerine sitenizin adını da yazmalısınız.
 28. İlgili ve benzer diğer bloglara yorumlar yazmalısınız.
 29. İnternet üzerinden bir ürün aldıysanız bununla ilgili yorum mesajı yaparken sitenizin linkini de vermelisiniz.
 30. İyi, kaliteli, özgün ve faydalı içerikler yazmalısınız. Diğer web yayıncıları bu kaliteli yazılara atıfta bulunacaklardır.
 31. Kelimeleri doğru yazmak, yazarken imla hatası yapmamaya dikkat etmek gerekir. Ciddiyetiniz yazım hatalarınızla hasara uğramamalı.
 32. Kendinize bir abone listesi hazırlamalı ve sadece bilgilendirme amaçlı kullanmalısınız.
 33. Kırık link olup olmadığını kontrol etmek ve sitenin tüm browserlarda çalıştığına emin olmak gerekmektedir.
 34. Kibar bir biçimde site ziyaretçilerinizden RSS beslemenize abone olmalarını istemelisiniz.
 35. Kitap yazmalı (e-kitap) ve bunları yayınlamalısınız. Bu size internette çok ün ve itibar kazandırır.
 36. Kolay hatırlanabilir bir alanadı seçmek gerekir. Böylece sitenize gelen kişiler daha sonra kolayca tekrar adres yazarak sitenize ulaşabilmelidir.
 37. Komik ama seviyeli olmaya çalışmalısınız. İnsanları güldüren şeyler diğerlerine de büyük bir hızla yayılır.
 38. Konu ile ilgili forumları bulup, bu forumlara kaliteli yazılar yazmalısınız. Yazının niteliği çok önemli olup, çok yazı yazayım derken bilgisiz ve antipatik görünmemeniz gerekmektedir.
 39. Konunuza uygun bir web aracı veya bir program hazırlamalı ve ücretsiz olarak dağıtımını yapmalısınız.
 40. Link alırken sitenizin etiketini (title) iyi seçmelisiniz. Örnek: a href=webdeweb.net taget=”new” TITLE=”web”>Webdeweb… gibi.
 41. Logo yapmak ve logoyu içeren ekran koruyucular hazırlamak ve bunları bedava dağıtmak lazımdır.
 42. Mümkün olduğunca sitede az javascript kullanmak gereklidir. JS. ziyaretçileri yorar ve sayfaları yavaşlatır.
 43. Müşteri hizmetleri servisi oluşturmalı, ciddi, hızlı ve düzgün bir Türkçe ile yanıt vermelisiniz.
 44. Myspace hesabı açmak hedef kitleye yani ziyaretçilerinize yakın olmaya yarar ve siteye hit alma amacınıza ulaştırır.
 45. Pis diye nitelendirebilecek rizikolu işleri (mesela toplu mail göndermek gibi) yan kuruluşlara veya kişilere yaptırmalısınız.
 46. Popüler olmanız ve çok fazla hit gelmeye başladığında dedicated server’a geçmelisiniz. Fazla trafik nedeniyle veya yükü kaldıramayan server göçtükçe hit kaybetmemeli, ziyaretçiyi siteden soğutmamalısınız.
 47. Resimlerin ALT taglarında anahtar sözcükler kullanmalısınız. img src=”resminiz.jpg” mce_src=”resminiz.jpg” alt=”hit almak” gibi.
 48. Rss beslemeleri kullanmalı, içeriğinizin kullanıcılara ve web yayıncılarına AÇIK olduğunu ispat etmelisiniz.
 49. Sattığınız bir şey varsa müşterinin övmesini temin etmek için ufak tefek hediyeler önermelisiniz.
 50. Sattığınız ürünlerde müşterilere affiliate program önerin. Üründen memnun kaldıysa parasını bu şekilde tekrar geri alabileceğini düşünmek onu mutlu edecek ve size backlink, müşteri ve bolca hit yollacaktır.
 51. Sıkıcı, monoton ve statik (durağan) olmayın, geniş kitleleri ilgilendiren konuları seçmeye çalışmalı ancak konuları yüzeysel değil derinlemesine işlemek gerekir.
 52. Sihirli sözcük Okus Pokus değil. Sihirli kelime, Beleş! yani siteye gelen ziyaretçilere bedava birşeyler önermelisiniz.
 53. Site haritası yapmak kesinlikle gereklidir. Bu konuda site ne kadar büyük olursa olsun ne lazımsa onu yapmalısınız.
 54. Sitenizde bir medya bölümü oluşturmalı, sosyal ve haber nitelikli olaylara duyarlı olduğunuzu göstermelisiniz. Bu güncel bir site imajını da pekiştirir.
 55. Sitenize bookmark yani sık kullanılanlara ekleme seçeneği koymalısınız. Bu sayede siteyi beğenen ziyaretçiler aramadan, yorulmadan tekar siyeti ziyaret ederek hit getirebilsinler.
 56. Sitenize özel 404-hata sayfası hazırlamak gerekli ve zorunludur. Hatta buna anasayfa linkini vermeyi asla unutmayın ki gelen hitler, site veya sayfa arızlı diyerek siteyi terketmesinler.
 57. Sitenize özel logo hazırlamalısınız. Orijinal logolar nasıl dikkat çeker bir düşünün. (Google logoları gibi)
 58. Sitenizi DMOZ yani açık dizin projesine kayıt ettirmelisiniz. ( Dikkat etmeniz gereken en önemli şey; Bunun için dmoz yönergelerini yerine getirdikten sonra siteyi eklemelisiniz. Örneğin hazır olmayan siteyi asla eklememelisiniz).
 59. Sitenizin içeriği ile ilgili makaleler yazmalı ve bunların altına linkinizi de vererek başka medyalarda yayınlatmaya çalışmalısınız.
 60. Sitenizin ve blogun çevirisini hazırlamalısınız, bu size hit kazandırabilir. Özellikle yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının yabancı browser ve yabancı arama motoru sayfası kullandığı hususuna dikkat etmek gerekir.
 61. Siteniz ile benzer içerk sahibi site ve sayfalardan link almak yararlıdır. Ne kadar çok tek yönlü link sahibi olursanız, o kadar çok Pagerank değeri artar. Pagerank değeri çok önemlidir çünkü PR ‘i yüksek siteler arama sonuçlarında daha üst sıralarda olurlar. Bu da size daha fazla hit alma yolunu açar. (Dikkat siteyi açar açmaz deli gibi link almaya çalışmayın, herşey zaman içinde ve olgun bir şekilde yapılmak zorundadır. Aksi takdirde arama motorlarını manupile etmek amacını taşıdığınız sanılarak, ban yemeniz kuvvetle muhtemeldir.)
 62. Sosyal paylaşım sitelerine kayıt olmak ve bu sosyal yardımlaşma sitelerinde zaman zaman boy gösterip, faydalı işler yapmak gereklidir. Delicous, digg gibi.
 63. Süper ilgi çekici bir ürünü tanıtmak ve bunu piyasaya sürmek, ilgi çekerse kolay ve hızlı bir şekilde hit almayı sağlar.
 64. Şiddetli ve hararetli tartışmalara yol açacak konular açmalısınız.
 65. Ticari bir markaya dönüşebilecek slogan yaratmak önemlidir. Sitenizin tahmin ettiğiniz ziyaretçi trafiği tutarsa, ileride marka olmak isteyebilirsiniz.
 66. Title kısmı için anlamlı en uygun anahtar kelimeleri kullanın. Arama motorlarının title yani yazı adı kısmı çok önemlidir. Mümkünse başka sitelerde olan aynı başlıkları kullanmamaya dikkat etmelisiniz.
 67. Uygun anahtar kelimelere resim eklemelisiniz.
 68. Ücretsiz bir e-rapor hazırlayıp bunu tüm abonelerinize email listesine gönderebilirsiniz.
 69. Üzerinde web sitesinin adı olan bir tişört giymek hem tanıtım hem de dikkat çekmek açısından önemlidir.
 70. Video hazırlamak ve bu videoları youtube, dailymotion veya google videolar gibi sayfalara yüklemek siteye hit getirir.
 71. Yahoo answers (Yahoo sorular) sitesinde sorulara cevap vermeli ve yanıtını altına linkin vermek hit almak için önemli bir yöntemdir.
 72. Yahoo groups yada Google guruplar aracılığı ile bir sosyal topluluk oluşturmak siteye hit kazandırmak için iyi bir yoldur.
 73. Yayıncı kuruluşların editörleri ile yakın ilişkiler kurmaya çalışmalısınız. Bu sayede yazılarınız yayınlanabileceği gibi destekleri her zaman gerekli olabilir.
 74. Yazdıklarınızı her zaman gözden geçirin, kontrol etmediğiniz yazıları yayınlamayın, ciddi olmayan kalitesiz içerik sadece sorun yaratır.
 75. Yazı denemeleri ve makaleler yazmalı ve bunları konusuna uygun sitelere kaydetmek çok önemlidir. İşlediğiniz konu içeriği benzersiz olmalı ve emsalsiz olann bir yazının hit almak için öneminin bilincinde olmalısınız.
 76. Yeni bir şeyler yapmalısınız. Bilinmedik, el değmemiş ama birçok insanın isteyebileceği şeylerle ilgilenmelisiniz.
 77. Yerel ticaret odası, belediye, meslek kuruluşları, kamu kurumları gibi herkesin çokça ziyaret ettiği kurumsal sitelerden siteye link vermelerini rica etmelisiniz.
 78. Yerel bazda yapılan yayınlara reklam vermeye çalışın. Yerel yayınlar hem de çok daha ucuz hem de ulusal yayınlardan daha başarılıdır. Çünkü insanlar bir hizmeti ararken önce yakın çevresine bakarlar.
 79. Ziyaretçileri siteye yorum eklemesi konusunda cesaretlendirmek ve mümkünse ödül vermek fazla hit almak için özendirici bir yoldur.
 80. Ziyaretçilerin dikkatini çekebilecek ve sayfanızın konusuna uygun toplumsal bir kampanya başlatmak siteye hit çekmek açısından önemli bir yöntemdir.
 81. Ziyaretçiler ile kaynaşmak ve yakınlaşmak, site eksenli buluşmalar ve toplantılar düzenlemek kolay hit almak için çok önemlidir. Çünkü pekişen dostlular, kişileri ziyaretçi değil, artık sitenizin bir üyesi, bir ferdi yapar.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.